Як зробити будинок з OSB своїми руками?

22 мая 2017

Як зробити будинок з OSB своїми руками, не втрачаючи в якості і заощаджуючи кошти? Адже при одній і тій же площі вартість споруди в залежності від використовуваних матеріалів може сильно відрізнятися. А при деяких будівельних технологіях уникнути оренди потужної техніки. Самим не дорогим, швидким і простим способом вважається каркасне домобудівництво з сендвіч-панелей або ОСБ плит.

строительство дома с ОСБ плит

Що таке OSB?

Плити ОСБ або орієнтовано-стружкові на 90% складаються з деревної тріски. Інші компоненти - сполучні водостійкі смоли. Отримують будівельні панелі методом пресування великих фрагментів дерева хвойних порід, осики і модрини. Розмір тріски - до 15 см. Всередині майбутнього виробу вона укладається в три ряди. Зовнішні шари розташовуються паралельно довгій стороні плити. Середній шар - перпендикулярно. Тиск в пресі настільки сильний, що відбувається взаємне проникнення волокон. Це гарантує високу міцність кінцевого продукту.

Отриманий матеріал іноді називають поліпшеною деревиною. Він легкий і простий в обробці. На відміну від натурального масиву дерева OSB плити не горять і не гниють, в їх структурі немає сучків або пустот, що знижують їх стійкість. За своїми характеристиками плита перевершує листи ДСП, МДФ або фанери. Ці панелі добре тримають кріплення: болти, цвяхи, дюбелі.

Найбільше запитань у споживачів викликало використання фенолу в складі сполучних сумішей. Але в даний час багато виробників стали переходити на полімерні смоли, повністю безпечні для здоров'я. Такий продукт маркується написами «ЕКО» або «Green» на упаковці.

Будівництво з OSB-панелей

У приватному домобудівництві використовують 4 види ОСБ панелей, що розрізняються по водостійкості, міцності і ціною. Вологостійкість залежить від сполучного клею, а міцність - від взаємного розміщення стружок в її структурі. Додаткову стійкість до всіх типах впливів надає ламінування і лакування поверхні. Такі плити можуть застосовуватися при спорудженні опалубки, причому багаторазово.

 • Тип 1. ОСБ-1 має невелику стійкість до навантажень і таки плити є гідрофобними. Їх беруть для оздоблення при внутрішніх роботах чи виготовленні меблів;
 • Тип 2. ОСБ-2 також боїться вологи, але набагато міцніше і тому придатна для зведення перегородок, фальшпотолков, тобто тих частин, де немає великих навантажень і можливості намокання;
 • Тип 3. ОСБ-3 підходять для створення зовнішніх фасадів, вони високоміцні і вологостійкі;
 • Тип 4. ОСБ-4 дуже міцні, застосовуються для збирання несучих елементів стін і дахів, надають конструкції жорсткість.

Будинок з ОСБ плит виконується здебільшого з виробів 3 типу. Висота - до 3 поверху включно.


Особливості будівництва

 1. Робота займає 2-3 тижні без залучення важких машин.
 2. Будівля навіть не будується, а збирається як конструктор з готових, виконаних на заводі частин. Їх виготовляють на замовлення, під конкретний проект. Це означає, що не буде непередбачених витрат і термінових докуповувань відсутніх будматеріалів, а також важкореалізованих залишків після завершення всіх етапів.
 3. ОСБ плити коштують значно дешевше цегли або піноблоків.
 4. Каркасна споруда важить не багато, майже в 5 разів менше цегляного будинку тієї ж кубатури. Тому під будовою не потрібен масивний і дорогий фундамент.
 5. У короб з OSB-3 вже при виробництві можуть бути закладені шари теплоізоляції. Так робляться SIP-панелі. Тоді і додаткове утеплення не потрібно. Усередині зберігається комфортна температура при зовнішніх перепадах від -40 до + 40 ° C.
 6. Рівні поверхні панелей не потребують грунтовки і вирівнюваннь перед фінішним декоративним покриттям на стінах або стелі. Хіба що буде потрібно шпатлювання стиків.
 7. При дотриманні технології будинку з ОСБ не дають усадки і перекосів.

Плити OSB - матеріал універсальний і може застосовуватися на будь-якому етапі будівництва.Фундамент. Ламіновані або шпоновані листи можна використовувати як лицьові щити фундаменту, зібрані на каркасі з брусів. Кріпляться вони стяжками із сталевого дроту або тонкої арматури.

опалубка фундамента из OSB

Підлога. Плити укладаються на лаги довгою стороною перпендикулярно їм. По периметру панелей залишають технологічний (дилатаційний) зазор в 3 мм. Він потрібен для компенсації теплового розширення або інших деформацій. Між стінами і підлогою теж зберігають щілину 12 мм. Самі листи фіксуються за допомогою профілю «гребінь-паз» і для надійності зміцнюються монтажним клеєм.

OSB укладка черновых полов

З'єднання коротких сторін завжди має відбуватися на опорах. Під настилом, що прилягає до грунту, натягують додатковий шар гідроізоляції. Крок між лагами визначається товщиною матеріалу:


Товщина плити в мм
15-18 18-22 22
Відстані між опорами в мм
400
500 м


Стіни. Орієнтовано-стружкові вироби здатні монтуватися і вертикально, і горизонтально. При складанні стін використовуються листи 12 мм завтовшки. Вони спираються на бруси з кроком 400 і 600 мм. Між плитами, а також в місцях примикання до дверних і віконних отворів залишають проміжки по 3 мм. Для ізоляції з зовнішнього боку будинок можна утеплювати мінеральною ватою.

обшивка стен ориентировнно стружечной плитой

Дах. Листи утворюють суцільну обрешітку, на яку згодом стелиться дахове покриття. Починається монтаж уздовж коника, деревні панелі укладаються аналогічно підлозі. Кожен лист кріпиться так, щоб під ним розташовувалися дві опори. Стики плит також повинні розміщуватися на кроквяних лагах.

кровля из ОСП

Щоб дах витримала снігове навантаження, проміжки між ними вибирайте в залежності від товщини плити:Товщина плити OSB в мм
15-18
18-22
22
Крок крокв, мм
400
500
600


Зверніть увагу! При роботі на будь-якому етапі враховуйте головне правило будівництва будинку з ОСБ: з'єднання опорного бруса і панелей повинні бути загерметизовані. Стики і кутові частини скріплюються саморізами з кроком 15 см.Завдяки властивостям листів з орієнтованої стружки будова не гниє і не підточується комахами. Пожежі йому також не страшні. За розрахунками фахівців, термін служби будинку з панелей OSB-3 такий же, як з цегли.